• Kam vajadzīgs NVO ētikas kodekss?

    Sarunu festivālā LAMPA Līdzdalības teltī  (nr. 17) norisinājās saruna -diskusija “Kam vajadzīgs NVO ētikas kodekss”. Diskusijā piedalījās Māris Plūme, Finanšu nozares asociācijas Komunikācijas komitejas līdzpriekšsēdētājs, Swedbank Komunikācijas vadītājs Latvijā un Baltijā, Marija Golubeva, deputāte, Saeimas sekretāra biedre, Inese Kušķe, Valsts Kanceleja, Valsts pārvaldes politikas departamenta konsultante, Valts Kalniņš, Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS eksperts un Valdis Liepiņš, Sabiedrība par atklātību – Delna padomes priekšsēdētājs. Sarunu vadīja Dace Akule, Latvijas Pilsoniskās alianses Padomes locekle.

    Diskusijas mērķis bija aktualizēt jautājumu par ētisku rīcību visos sektoros un to, kāpēc pienācis laiks arī nevalstiskajam sektoram rūpēties par ētikas principu ievērošanu, ne tikai prasīšanu no citiem. NVO no politiķiem un amatpersonām sagaida ētisku rīcību un saskarsmi, bet kā ir ar pašu NVO sektoru - vai tas nekad nepārkāpj ētiskuma robežas; vai un kāpēc arī tām vajadzīgs ētikas kodekss? Jeb diskusija par drosmi pateikt, ka arī mums ir savi "akmentiņi dārziņā".

    Eksperti diskusijā piedāvāja priekšlikumus, kā veiksmīgāk ieviest NVO Ētikas kodeksu. Izskanēja viedokļi un priekšlikumi, lai biedru vidū radītu NVO darba specifikai atbilstošāku ētikas kodeksa "paskaidrojumu", lai kodekss būtu saprotams un pielietojams ne vien augsti profesionāliem NVO, bet arī tiem, kuras darbojas uz brīvprātības pamata. Izskanēja arī priekšlikums papildināt ētikas kodeksu ar ētikas dilemmu aprakstu, lai organizācijas viennozīmīgi saprastu problēmjautājumus, kuros brīžos ētikas kodekss var palīdzēt saprast, kā rīkoties.
    Lai ētikas kodeksu lietotu, eksperti bija vienisprātis par to, ka reizi gadā jāplāno tikšanās-saruna biedru vidū par gadījumiem, kas raisa jautājumus.